Bizantyjski przepych
Atłas króluje na salonach od starożytności. Dostojnicy nosili go w Bizancjum już w VI w. n.e., Europa Zachodnia poznała tę tkaninę nieco później. Jej tkaniem zajęto się w Europie w XII wieku – sposób tkania atłasu dał nazwę jednemu z trzech głównych typów splotów w tkactwie. Jest to splot atłasowy. Kiedyś do tkania atłasu wykorzystywano wyłącznie włókna jedwabne, dziś wykorzystuje się włókna bawełniane i włókna wiskozowe.
Perłowa biel
Szlachetny wygląd atłasu i jego miękkość sprawiły, że od początku był tkaniną ekskluzywną. Dlatego wykorzystujemy go do szycia eleganckich strojów na specjalne okazje. Czy może być dla kobiety bardziej uroczysta okazja niż własny ślub? Atłas ślubny cieszy się ogromnym powodzeniem zwłaszcza ze względu na swój piękny, perłowy połysk. Jest tkaniną dwustronną – obie strony są błyszczące, ale tylko prawa strona połyskuje na perłowo. Suknia ślubna z atłasu będzie się pięknie układać, jest to bowiem materiał lejący, ale jednocześnie ciężki. Nie powstaną na nim zagniecenia, a suknia nie straci fasonu.
Sukienka komunijna
Z czego uszyć sukienkę komunijną lub bolerko do sukienki komunijnej? Atłas zachwyci większość małych dam, które marzą, by w tym wyjątkowym dniu bił od nich blask. Jeżeli atłas wyda nam się za ciężki (jest to możliwe zwłaszcza gdy dziewczynka jest drobnej postury), perłowa tkanina może nam posłużyć jedynie jako materiał na dodatki do sukienki – materiał na wianuszek, na torebkę lub woreczek czy materiał na wstawki w sukience komunijnej.