Materiał gładki w dotyku, jedwabisty, z pięknym połyskiem – to właśnie satyna, czyli rodzaj atłasu utkanego z jedwabiu, bawełny, poliestru, nylonu lub włókna octanowego.
Jej gładkość i delikatność wykorzystują od lat producenci bielizny i pościeli – lepiej przecież, gdy koszulka nocna łagodnie spływa nam z ramion i delikatnie pieści ciało, a kołdra ześlizguje się z nóg gdy jest nam za ciepło, niż kiedy pocimy się i przyklejamy do grubej albo – co gorsza – szorstkiej powłoczki. Satyna budzi zmysły i obok jedwabiu jest królową zmysłowości wśród tkanin.
Czy satyna nadaje się na sukienkę?
Kiedy szukamy sukienki, szczególnie tej na większą okazję, często przeglądamy kreacje satynowe. Oczywiście satyna jest często wykorzystywana do szycia sukienek – szyje się z niej zwłaszcza suknie ślubne i suknie wieczorowe. Pamiętajmy jednak, że ten materiał wymaga od nas nienagannej figury lub… wysokiej samooceny. Satyna to lejący się materiał, który nie tylko podkreśla niedoskonałości, ale nawet je uwypukla! Satynowa sukienka powinna mieć prosty krój, bo wszelkie falbany lub marszczenia będą na niej wyglądać kiczowato. Ta odmiana atłasu sama w sobie jest bardzo charakterystyczna i ozdobna – ograniczmy się zatem do tej strojności, którą gwarantuje nam jej połysk. Niech nasza biżuteria będzie delikatna, tak jak pozostałe dodatki do stroju. Jeżeli nie mamy na sobie sukienki uszytej z satyny, tylko na przykład bluzkę, pamiętajmy, żeby był to jedyny element stroju z połyskiem. Zakładamy zatem matowe spodnie i buty. Możemy również potraktować satynę minimalistycznie i użyć wyłącznie jako dodatek do stroju. Ostatnio modne są opaski do włosów z kwiatami z satyny.
Dekoracje satynowe
Dekoracyjność i połysk satyny wykorzystuje się podczas ozdabiania okien i stołów. Okna możemy wyposażyć w satynowe zasłony, a na stole możemy położyć satynowy obrus. Na stoły w salach weselnych i restauracjach często nakłada się skertingi uszyte z satyny. Krzesła i pufy zdobią natomiast pokrowce satynowe.